Marmara Üniversitesi
Marmara Üniversitesi Eğitim-Öğretim Bilgi Sistemi

Önlisans - Adalet Meslek Yüksekokulu - Adalet

Program Tanımları

Kuruluş

Yüksekokulumuz, Yüksek Öğretim Kurulu'nun 23.09.2010 tarihli kararı ile kurulmuştur. 2010-2011 eğitim öğretim yılında ek kontenjan ile 46 öğrenci alarak eğitim hayatına başlamıştır. Yüksekokulumuz, hukuk, eczacılık, tıp, hemşirelik fakültelerinin ve sağlık meslek yüksekokulunun da bulunduğu Haydarpaşa kampüsünde yer almaktadır.

Kazanılan Derece

Önlisans

Kabul ve Kayıt Koşulları

ÖSYM tarafından yapılan sınav sonuçlarına göre(YGS-3 puan türünde) yerleştirme yapılmaktadır

Önceki Öğrenmenin (formal, in-formal, non-formal) Tanınması Hakkında Kurallar

Formal

Yeterlilik Koşulları ve Kuralları

Program süresi 2 yıldır. ECTS toplam kredisi 120 olan derslerden başarılı olan ve GANO'su 2.00'ın üzerinde olan öğrenciler mezun olmaya hak kazanır.

Program Profili

Programın amacı, devlet ve özel kurumların hukuk alanındaki nitelikli ara insan gücü 'Adalet Meslek Elemanı ' ihtiyacının karşılanmasıdır. Bu amaçla yola çıkan Yüksekokulumuz program kapsamında öğrencilerine; icra iflas hukuku bilgisi , özel hukuk bilgisi, hukuk usul bilgisi, idare hukuku bilgisi, kamu hukuku bilgisi, daktilografi, sekreterlik ve büro yönetimi, muhasebe, bilgisayar gibi dersleri vermektedir. Ayrıca sunulan staj olanağı ile teorik olarak verilen derslerin pratiğe dönüştürülmesi suretiyle öğrencimizin mesleğe giriş öncesinde tecrübe edinmesi hedeflenmektedir.

Mezunların İstihdam Profilleri (örneklerle)

Mezunlarımız Adalet Bakanlığı'nca açılan ilgili sınavları kazanmak kaydıyla birçok pozisyonda (adalet dairelerinde yazı işleri müdürlüğü, icra dairesi müdürlüğü, zabıt katipliğ, ceza infaz kurumu müdürlüğü,) görev alabilmektedir. Ayrıca banka, noter ve hukuk büroları ile özel şirketler gibi birçok alanda çalışma imkanı bulabilmektedirler.

Üst Derece Programlarına Geçiş

Mezun olan öğrenciler Dikey Geçiş Sınavı ile ÖSYM tarafından ilan edilen alanlara (lisans programları) başvurabilirler.

Sınavlar, Ölçme ve Değerlendirme

Arasınav %40 Final %60

Mezuniyet Koşulları

Kayıtlı olduğu öğretim programının ders, uygulama, staj gibi tüm gereklerini başarı ile tamamlayan ve GANO'su 2.00 veya üzeri olan öğrenciler diploma almaya hak kazanır.

Çalışma Şekli (Tam Zamanlı, e-öğrenme )

0

Adres ve İletişim Bilgileri (Program Başkanı, AKTS/DS Koordinatörü)

Program başkanı: Yrd. Doç. Dr. Hamide Özden ÖZKAYA-FERENDENCi. Adres:Marmara Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu Haydarpaşa Yerleşkesi Selimiye Mh.Tıbbiye Cad.No:38- Haydarpaşa 34688 Üsküdar / İSTANBUL Telefon: (0 216) 349 84 00-414 55 45 Faks: (0 216) 338 77 10 Web :http://adalet.marmara.edu.tr/ http://www.marmara.edu.tr/ Yüksekokul Kurumsal e.posta : adalet@marmara.edu.tr

Bölüm Olanakları

-

Program Çıktıları

Öğrenci işleri tarafından içerik girilmemiştir.

 • Adalet Meslek Yüksek Okulu mezunu, adalet bakanlığı'nın açmış olduğu sınavı kazanmak kaydıyla, adalet dairelerinde yazı işleri müdürlüğü yapabilir.
 • Adalet Meslek Yüksek Okulu mezunu, , adalet bakanlığı'nın açmış olduğu sınavı kazanmak kaydıyla, icra dairesi müdürlüğü yapabilir.
 • Adalet Meslek Yüksek Okulu mezunu, adalet bakanlığı'nın açmış olduğu sınavı kazanmak kaydıyla, zabıt katipliği yapabilir.
 • Adalet Meslek Yüksek Okulu mezunu, adalet bakanlığı'nın açmış olduğu sınavı kazanmak kaydıyla, ceza infaz kurumlarında müdürlük yapabilir.
 • Adalet Meslek Yüksek Okulu mezunu, noterlerde ve hukuk bürolarında da çalışabilmektedirler.
 • Adalet Meslek Yüksek Okulu mezunu, özellikle son yıllarda özel şirketler ve bankaların hukuk bürolarında çalıştırılmak için okulumuz mezunlarına talep artmaktadır.
 • Adalet Meslek Yüksek Okulu mezunu, ayrıca ilgili yönetmelik şartlarının yerine getirilmesi durumunda başta hukuk fakülteleri olmak üzere 4 yıllık programlara devam edebilir.
 • Adalet Meslek Yüksek Okulu Mezunu, bir ofisin veya bir mahkeme kaleminin belgelerini takip edebilir.
 • Adalet Meslek Yüksek Okulu Mezunu, hukuk uygulamasındaki sorunları analiz edebilir.
 • Adalet Meslek Yüksek Okulu Mezunu, bir hukuk normunun uygulanmasında kolaylık sağlayabilecek yöntemler geliştirebilir.
 • Adalet Meslek Yüksek Okulu mezunu, insan hakları ihlallerine karşı duyarlıdır.
 • Adalet Meslek Yüksek Okulu mezunu, sivil toplum örgütlerinde, meslek örgütlerinde görev almaya eğilimlidir.
 • Adalet Meslek Yüksek Okulu mezunu, hukuk literatürünü takip etmeye eğilimlidir.
 • Adalet Meslek Yüksek Okulu mezunu, çalışabileceği iş alanlarında kendisi için yeterli olabilecek seviyede bilgisayar bilgisine sahiptir.
 • Adalet Meslek Yüksek Okulu mezunu, iş hayatı gereklerine uygun yeterlikte muhasebe bilgisine sahiptir.

Öğrenci işleri tarafından içerik girilmemiştir.

Müfredat